Австралийската плувкиня Ема Маккеон става най-успешният спортист на Игрите на Британската общност

Австралийската плувкиня Ема МакКеон, петкратна олимпийска златна медалистка, стана най-успешният спортист на Игрите на Британската общност след още една силна вечер в басейна за страната си.

28-годишният Маккеон се изравни с южноафриканския плувец Чад льо Клос и стрелците Майкъл Голт и Фил Адамс, като спечели 18-и медал с бронз на 100 метра свободен стил.

Тя постави нова оценка от 19, когато спечели петия си златен медал от игрите в Бирмингам като част от отбора на Австралия в смесената щафета 4×100 метра. Тя спечели 13 златни медала на три игри.

Английският плувец Адам Пийти обърна тестовите Игри на Британската общност с ярък триумф във финала на 50 метра бруст.

27-годишният Пийти, който беше победен за първи път от осем години на 100 метра бруст в неделя, обеща да се възстанови след загуба, която той описа като опустошителна.

Той го направи със стил, спечелвайки медала за гол, като записа време от 26,76 секунди, за да победи австралиеца Сам Уилямсън с 0,21 от секундата, а шотландецът Рос Мърдок спечели бронзовия медал.

Пийти, който пропусна световното първенство в Будапеща през юни със счупен крак, разкри миналата седмица, че се бори за мотивация след десетилетие на успехи.

Англичанинът Адам Пийти ни позволява да ревем, след като взе златото във финала на 50 метра бруст за мъже.

Елза/Гети изображения

Но победата очевидно означаваше много за трикратния олимпийски златен медалист. Това е единственото голямо международно събитие, което той не е претендирал.

Той обмисляше да пропусне събитието, но Мърдок каза на Пийти, че ще съжалява „цял живот“, ако си тръгне.

„След 100-те метра бях най-ниският от най-ниските“, каза Пийти. „Имах нещо, което почти гарантирано ще ми бъде отнето и го приемах за даденост, мисля.

„Но знаех, че това ще бъде последният ми Commonwealths, така че днес беше денят да го направя. Вече попълних цялата колекция. Това е сладка победа за мен.”

Сред доминиращата гимнастика от Англия имаше двама открояващи се мъже.

Джейк Джарман стана най-успешният английски мъжки гимнастик на отделни Игри, когато добави четвърти златен медал към победата си във вторник (сряда новозеландско време), този път на прескок.

Състезавайки се в първото си голямо състезание за старша възраст, 20-годишният Джарман също спечели златото в многобоя, земя и отборни състезания в най-доброто представяне от англичанин във всеки спорт от 24 години.

„Можете да бъдете под еднакво голям натиск както на по-малко състезание, така и на толкова голямо“, каза Джарман. „Но да мога да дойда тук, да се насладя и да постигна невероятен резултат. За мен е абсолютна чест“.

Представянето на Джарман може би беше засенчено от смелостта, показана от съотборника му Джо Фрейзър, който успя да преодолее скорошна контузия и болест, за да спечели три златни медала.

Три години след като спечели световно първенство на успоредка, 23-годишният Фрейзър стана първата английска гимнастичка, която спечели дисциплината в Игрите на Британската общност.

Това, което прави успеха на Фрейзър по-необикновен е, че той накуцука в селото на спортистите преди Игрите, обут ботуш за луна, след като счупи крака си преди две седмици.

СКАЙ СПОРТС

Женската четворка на Нова Зеландия победи Фиджи, за да вземе бронзов медал в купата на тревата.

Само месец по-рано той спука апендикса си. Но вдъхновен от състезанието пред родната си публика, Фрейзър показа изпълнения от световна класа по време на състезанието.

„Имаме лъв на нашето трико и на гърдите си, така че предполагам, че се чувствам горд“, каза той.

Индия се радваше на успешен ден, който включваше първият им златен медал в купа за трева.

Индийският квартет в състав Лавли Чоуби, Пинки, Наянмони Сайкия и Рупа Рани Тирки победи Южна Африка със 17-10 в състезанието на четворките при жените.

Търки каза, че четиримата са се събудили мотивирани от възможността да създадат история за своята нация.

„Не спах достатъчно снощи, защото бях нервна дали ще спечелим златото или ще загубим златото“, каза тя. „Мисли като тези продължават да се въртят в главата ви цяла нощ, когато играете игра от такъв мащаб.

Lovely Choubey, Pinki, Nayanmoni Saikia и Rupa Rani Tirkey спечелиха първия в историята златен медал на Индия в боулинг.

Нейтън Стърк/Гети изображения

„Събудихме се с мисълта, че това е нов ден, ново начало и че имаме възможност да направим нещо много специално. Радваме се, че успяхме да го постигнем.”

Мъжкият отбор по тенис на маса на Индия защити златния медал, който спечели на Голд Коуст в Австралия през 2018 г., като победи Сингапур с 3-1 на финала.

Harmeet Desai партнира на Sathiyan Gnanasekaran за победата и след това се оказа твърде силен за Zhe Yu Clarence Chew 11-8, 11-5, 11-6 в третия сингъл, за да спечели победата за своята нация.

„Този ​​път беше моето време да го докажа, да докажа своята стойност и съм щастлив, че успях да спечеля този мач“, каза той.

По-рано олимпийската шампионка Илейн Томпсън-Хера от Ямайка потвърди, че е спринтьорката, която ще победи на Игрите на Британската общност със силно бягане на 100 метра във вторник.

Бронзовата медалистка от световното първенство в Орегон, Томпсън-Хера напредна до полуфиналите за 10,99 сек, като спечели втория от седем манша.

Двукратната златна олимпийска медалистка в дисциплината завърши зад Шели-Ан Фрейзър-Прайс и Шерика Джаксън в ямайско бягане на 100 метра в Съединените щати.

Томпсън-Хера, една от най-бързите класирали се за полуфиналите заедно с Нзубечи Грейс Нвокоча от Нигерия, е уверена, че може да възвърне най-добрата си форма в Бирмингам.

„Каквото и време да събера, ще си проправя път обратно до върха“, каза тя. [My plans] са да се забавлявате, да се усмихвате, да дишате и просто да бягате.”

Фрейзър-Прайс е в Бирмингам, но е избрала да не участва в игрите. Тя се подготвя за остатъка от сезона със своя треньор Рейналдо Уолкът, който има други спортисти, които се състезават в Бирмингам.

Полуфиналите и финалът на 100 метра за жени ще бъдат в сряда (четвъртък новозеландско време) на Александър Стейдиъм.