Белите дробове на гимназиален спортист внезапно отказаха. Може ли „обикновен наркотик“ да е виновен?

„Екип от лекари, медицински сестри и техници“ не можеше да разбере защо белите дробове на гимназиален спортист внезапно отказаха. Шест години по-късно пациентът помогна да се открие връзката между нейното рядко заболяване и „обикновено лекарство“, пише Лиза Сандърс за Списание New York Times.

Никой не знаеше защо белите й дробове отказаха

Няколко дни след началото на новата учебна година ученик от гимназията в стартовия състав на волейболния отбор внезапно получи болки в гърлото и 103 градуса температура. Първоначално нейният лекар смяташе, че е получила вирусна инфекция, която ще отшуми след няколко дни. След като треската на момичето спадна, тя изпита „най-силната умора“, която някога е имала, пише Сандърс.

Когато майката на пациентката я заведе в спешното отделение, насищането й с кислород беше „опасно ниско“ около 60-те години и рентгеновата снимка на гръдния кош откри сив облак, който изпълваше дробовете й.

Скоро след това тя е преместена в Медицински център Санфорд във Фарго, Северна Дакота, най-близката болница с педиатрично интензивно отделение.

Дадоха й няколко широкоспектърни антибиотици за лечение на пневмония, докато лекарите се опитваха да установят причината за мистериозното й заболяване. Въпреки това тя се влоши и след няколко дни беше поставена на вентилатор.

Осем дни по-късно, когато лекарите от Санфорд се свързаха с Клиника Майо, белите дробове на пациента почти не работеха. В резултат на това тя беше прикрепена към машина за екстракорпорална мембранна оксигенация (ECMO), която дишаше вместо нея през следващите 116 дни.

В крайна сметка “екип от лекари, медицински сестри и техници” така и не успяха да разберат защо белите дробове на пациента не успяха.

След като пациентката прекарва месеци в списъка за трансплантация, чакайки ново сърце и бели дробове, които да заменят органите, за които лекарите казват, че никога няма да се възстановят, органите й най-накрая са излекувани. Тя успя да се прибере у дома, след като прекара седем месеца в болницата.

„Необичаен модел на фокусирано унищожение“

В годините след възстановяването си пациентката се връща в клиниката Майо на всеки шест месеца за преглед. Две години след като беше изписана, някои от педиатричните медицински сестри в интензивното отделение й казаха за дете, „чието заболяване изглеждаше удивително като нейното собствено“, пише Сандърс.

Изглежда, че пациентите нямат много прилики, освен мистериозното заболяване. Но тогава двете семейства разбраха, че и двамата пациенти са приемали антибиотик, наречен триметоприм-сулфаметоксазол (TMP-SMX), шестият най-предписван антибиотик в страната, когато симптомите им започнаха.

Скоро след това първият пациент чу подобна история в новините, която посочи Джена Милър като педиатричен специалист по реанимация на другия пациент в Болница за детско милосърдие в Канзас Сити, Мисури. Пациентът се обърна към Милър за приликите.

За да проучи възможна връзка между болестта и TMP-SMX, Милър се обърна към Дженифър Голдман, педиатър, обучен по инфекциозни заболявания и клинична фармакология, която прекара години в изследване на нежеланите лекарствени реакции.

Когато Милър и Голдман събраха медицинските досиета на всички известни случаи, те откриха, че всички те са „здрави млади хора, които са развили опустошително белодробно увреждане след кратко грипоподобно заболяване, често с треска, болки в гърлото или кашлица“, отбелязва Сандърс. „И всички бяха взели TMP-SMX.“

В крайна сметка, “[w]Шапката убеди лекарите, че има връзка между биопсиите на засегнатите бели дробове”, добавя Сандърс. „Всеки показа същия необичаен модел на фокусирано унищожаване: единствените клетки в белия дроб, които бяха засегнати, бяха тези, в които беше погълнат въглероден диоксид и доставен кислород – клетките, които вършат най-важната работа по дишането.”

„Това сложи край на живота им или го промени завинаги“

През четирите години, откакто Милър научи за потенциалната връзка между мистериозното заболяване и TMP-SMX, тя и Goldman са идентифицирали 19 пациенти – повечето от които на възраст под 20 години – които са имали подобни реакции след приема на лекарството. Шестима от тези пациенти са починали.

„Все още не е ясно как антибиотикът предизвиква това рядко, но опустошително унищожение“, пише Сандърс. “Голдман смята, че това вероятно е някаква алергична реакция. Но те все още не могат да предскажат кой е изложен на риск или защо.”

Въпреки че тези случаи са редки, причинените щети са изключителни. „Повечето от тези хора“, каза Милър, имайки предвид 19-те случая, „не са били лекувани за животозастрашаваща болест, но въпреки това им е било дадено това обикновено лекарство – и то е сложило край на живота им или го е променило завинаги.“ (Сандърс, Списание New York Times8/4)