Гигантски скок извежда Taranaki Airs на върха след 30 години

Дори час и половина преди пускането можеше да се каже, че последният домакински мач на Mountain Airs за сезона ще бъде нещо специално.

До 18:00 часа паркингите на стадиона на TSB бяха пълни и превозните средства бяха въведени в близките падоки.

Опашката от притежатели на билети се простираше от вратите, отстрани на стадиона и зад ъгъла, докато разпроданата тълпа от 2100 се напълни на арената – ярък контраст само преди две години, когато домакинските мачове бяха средно около 350 зрители.

Това не само беше последният домакински мач за дългогодишния член на Taranaki Steelformers Airs, Арън Бейли-Ноуел, но също така беше шанс да оглавите таблицата на редовния сезон, ако бъде осигурена победа срещу Nelson Giants.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
* Таранаки Еърс разпродава финалния домакински мач
* Taranaki Airs разтърсват NBL, докато се насочват към плейофите
* Изправяне срещу Giants: Очаква се разпродадена публика за последния домакински мач на Airs

Антъни Хилиард беше в добра форма в четвъртък вечерта и бе обявен за MVP за отбора този сезон на наградите след мача.

ВАНЕСА ЛОРИ/Разни неща

На трибуните деца въртяха баскетболни топки, а едно семейство вдигна самоделна табела със снимки на Карлин Дейвисън, техния „брат от друга майка“.

Поп музиката избухна силно, чу се скърцане на маратонки, докато отборите загряваха, и миризмата на хотдог на клечка се носеше из тълпата.

Героят от родния град Карлин Дейвисън забива.

След това светлините бяха изгасени и съставът на Airs получи оживен вход, воден от техния талисман Yeti и придружаващо светлинно шоу и машини за мъгла.

Беше почти поетично отбор, воден от митично създание, да има такъв митичен сезон.

Airs празнуват победата с 98-67 над Nelson Giants.

Airs бяха загубили три от първите си четири мача преди това пристигането на три американски вноса обърна сезона.

След като димът се разсея, героят от родния град Дейвисън спечели топката за скок. Секунди по-късно Антъни Хилиард запали стадиона, като постави Таранаки на таблото.

Нелсън отговори, за да направи всичко две – и това беше последният път, когато се доближиха до улавянето на Еърс, който изглежда не сгреши, тъй като тройките, устройванията и забивките се приземиха с лекота.

Анди Макдоналд / неща

Антъни Хилиард и Шон Уилет са двама от тримата вносни играчи, които пламват на баскетболното игрище и създават шум около Taranaki Airs, които се изкачват нагоре в таблицата с точки на Sals NBL.

MC Ashtrin Haimona се увери, че предимството на домакинската публика се използва с пълна сила, всеки път, когато Нелсън изпълни наказателно хвърляне, той наричаше „лавина“ и подът на стадиона се тресеше, докато деца и възрастни барабанеха с крака по избелващи машини.

Taranaki си изградиха солидна преднина, като взеха резултата от 13-6 до 21-8 за времето, необходимо на група момчета, за да си поделят половин пунет горещ чипс, напоен с доматен сос.

Пойнтгардът Шон Уилет си проправя път през мача, за да аплодира публиката, докато Джавонте Дъглас, Марсел Джоунс и неудържимият Хилиард поддържаха точките, за да завършат 47-28 на полувремето.

Джавонте Дъглас подписва обувка след мача.  Няколко играчи раздадоха тренировъчните си маратонки след мача.

Джавонте Дъглас подписва обувка след мача. Няколко играчи раздадоха тренировъчните си маратонки след мача.

Когато Джайънтс пропуснаха удар, те получиха “нещастен брат” от хайпа Хаймона.

В края на третата четвърт Airs водеха с 69-53, като формата им продължи и през четвъртата четвърт.

С преднина от 30 точки и две минути до края на часовника Haimona накара цялата публика да скандира на крака.

Дъглас удря шамар на млад фен.

„Когато аз казвам Таранаки, вие казвате Airs”, каза им той. Taranaki… „Airs”, изкрещя тълпата в отговор.

В същото време стартовата петица беше премахната и празненствата започнаха с играчите, които си хвърляха пет помежду си и треньорския щаб, докато тълпа от нетърпеливи деца се наредиха в опашка, готови да ги нападат.

Последните минути бяха изиграни от по-младите членове на Airs, които удържаха позициите си и видяха на звънеца, с историческа победа с 98-67.

Шон Уилет беше един от шоумените в четвъртък вечер.

Това беше първият път, когато Airs оглавиха редовния сезон от 1992 г. насам и като най-добрия отбор Airs са добре позиционирани, тъй като се отправят направо към полуфинала на стадион Eventfinda в Окланд в четвъртък.

Но въпреки че беше ден на първи, това беше и последният домакински мач за Bailey-Nowell, който е прекарал 15 години като Airman и още пет, играейки за други отбори в лигата.

„Имахме върхове и спадове тук през годините и понякога наистина страдахме, че бяхме на дъното на стълбата, но наистина сме доволни от начина, по който сезоните преминаха“, каза той след игра .

Арън Бейли-Ноуел и семейството му се прегръщат след последния му домакински мач.  Той ще се пенсионира след плейофите.

Арън Бейли-Ноуел и семейството му се прегръщат след последния му домакински мач. Той ще се пенсионира след плейофите.

„Работата все още не е свършена, все още трябва да спечелим полуфинала и финала. Това би било чудесен начин.“

Докато кариерата му в лигата ще приключи в края на сезона, баскетболното наследство на Бейли-Ноуел ще продължи да живее чрез работата му в Waitara High School и Tikorangi Primary.

„Минахме през много като град и да мога да бъда модел за подражание в общността беше всичко за мен.“