„Един от най-добрите моменти в живота ми“: Пол Кол печели златен медал за скуош на Игрите на Британската общност

Скуош звездата Пол Кол се свлече на корта с облекчение и наслада, след като донесе на Западното крайбрежие рядък златен медал от Игрите на Британската общност след завръщане в петсериен 95-минутен маратон.

30-годишният световен номер 2 оцеля след неуспех в първия мач, за да победи световния номер 7 на Уелс Джоел Макин в Бирмингам с 3-11, 11-9, 8-11, 11-8, 11-7 в сряда (четвъртък) новозеландско време) и стана първият шампион на Нова Зеландия по скуош от игрите на Британската общност.

Това приключи една звездна година за Кол, който защити своето Открито първенство на Великобритания през април след пробивната си победа през 2021 г.

След като получи златния си медал от световния велик скуош Джаншер Хан, Кол го обяви за “един от най-добрите моменти в живота ми”.

Той каза, че спечелването на златото е било „в ума ми“ цяла седмица и той не е могъл да спи добре „мечтаейки за този момент“.

Продуктът Greymouth сега се присъединява към друг спортист от по-широкия регион на Западното крайбрежие – нетболистката Анна Харисън – като шампион на Игрите на Британската общност. Харисън (родена Скарлет), родена и израснала в Карамеа в квартал Булер, спечели златни медали от игрите в Мелбърн през 2006 г. и Делхи през 2010 г.

Coll победи Makin, 27-годишен от Pembrokeshire, в тежък петсет на полуфинала на Игрите на Британската общност през 2018 г., преди да загуби финала от англичанина James Willstrop.

Двойката продуцира още един трилър четири години по-късно, достоен за тестов мач All Blacks-Wales.

Играта бе осеяна с почивки за два неуспешни прегледа, докато повърхността на корта трябваше да се почиства редовно, след като играчите – изпотени поради жегата в Бирмингам и интензивността на техните игри – се претърколиха на тестето.

Кол беше спечелил предишните си срещи с уелсеца, но Макин избяга от блоковете в Бирмингам, създавайки преднина от 4-0 след няколко смели атакуващи изстрела.

Надолу с 6-2, Coll имаше кратка почивка, за да смени чорапите си, но не успя да ги издърпа, метафорично, при завръщането си, губейки първите четири точки след подновяването. Кол намали разликата до 10-3, но Макин затвори първата игра с 11-3.

Пол Кол демонстрира радостта си от спечелването на златен медал за скуош от Игрите на Британската общност в Бирмингам.

Люк Уокър/Гети изображения

Втората игра беше по-скоро на котка и мишка с едва точка, която ги раздели до 8-8.

Кол водеше с 10-8, когато поиска преразглеждане на решение, с което му беше отказана дузпа. Жалбата му беше отхвърлена от рефера-ветеран Джеймс Масарела, но тя послужи само за разпалване на Кол, който завърши победата с 11-9, за да изравни мача с красив удар.

Макин също загуби рецензия в началото на третата игра, но с повишен пърхот той излезе с предимство от 2-0, преди Кол бързо да го върне.

Две поредни грешки на Makin дадоха на Coaster малко място за глътка въздух, преди смелият Makin да се върне и да поведе със 7-6.

Уелсецът никога не погледна назад, печелейки третата игра с 11-8, карайки Кол да хвърли ракетата си от разочарование.

Coll изглеждаше контролиран в четвъртата игра при 8-4, но Makin се върна у дома, преди Coll да победи с 11-8, за да преведе мача в зашеметяваща пета и последна игра.

Пол Кол лежи на стената на корта в релеф след маратонска победа над Джоел Макин.

Пристрастната британска публика желаеше Макин да продължи – особено след като той спечели безкрайно дълго ранно рали, но Кол показа спокойствието си, за да завърши с 11-7 с уравновесеност, подобаваща на играч, свикнал да печели финали на големи турнири.

Макин продължи да се бори до края, спасявайки две ситуации на мачбол след решителни разигравания, но Кол просто имаше малко повече класа.

Това беше третият медал на Кол от Игрите на Британската общност след среброто му на сингъл и бронза на смесени двойки (с Джоел Кинг) през 2018 г.

Междувременно Уилстроп, защитаващият титлата си, този път пропусна медалите. 38-годишният издържа само 33 минути в загубата на мача за бронзов медал с 11-6, 11-1, 11-4 от индиеца Сурав Госал, когото Кол победи на полуфиналите.