Игрите на Британската общност: Спортистите от Нова Зеландия се доближават до медалите в Голд Коуст в Бирмингам

Найджъл Ейвъри твърди, че той не броеше медалите в началото на миналата седмица, но трябва да мислите, че главният готвач на мисията на отбора на Нова Зеландия е сега.

След всичко, Том Уолш триумфира в тласкането на гюле в събота сутринта (NZT) отбеляза 17-ия златен медал, спечелен на Игрите на Британската общност в Бирмингам, изравнявайки рекорда на Нова Зеландия.

Все още има време да бъде преодоляно преди 22-рите игри да приключат в столицата на кърито на Обединеното кралство в понеделник вечер.

Това би надхвърлило общо 17-те златни медала, спечелени на Игрите на Британската общност в Окланд през 1990 г., когато 224 спортисти комбинираха 58 медала – 17 златни, 14 сребърни и 27 бронзови.

Тазгодишната реколта от 232 няма да свали рекорда от 58 спечелени на родна земя, но със сигурност ще даде тласък на 46-те медала, спечелени на Голд Коуст преди четири години.

Към момента на публикуване броят на Нова Зеландия в Бирмингам е 42 – 17 златни, 11 сребърни и 14 бронзови.

Почти сигурно ще нарасне преди закриването на Игрите, вероятно веднага в неделя сутринта, когато действащата шампионка от Игрите на Британската общност Джулия Ратклиф се оформи като претендент за златен медал на чук за жени на Александър Стейдиъм, мястото, където Уолш и висок скок Хамиш Кер спечелиха златото с 32 000 фенове.

Носителят на сребърен медал от Игрите на Британската общност Джако Гил, вляво, и носителят на златен медал и колега от Kiwi Том Уолш.

Андрю Корнага/Photosport

Независимо от това какво ще се случи преди затварянето на Игрите, 12 години след като Нова Зеландия спечели само шест златни медала в Делхи, успехът – създаден от множество медали на лондонския велодром през първите четири дни – ще се хареса добре на администраторите на Kiwi.

Това доведе до почти постоянен поток от печеливши спортисти, които се празнуват в New Zealand House, разположен в живописния голф клуб Edgbaston в Бирмингам.

Това е въпреки значителното забавяне на потока от медали – отчасти поради натоварения отпред график – след неуверения старт, предизвикан от триатлониста Хейдън Уайлд (сребро) и продължен от изключително успешните колоездачи на писта.

Колоездачката от Киви Елес Андрюс спечели три златни медала на пистата на Игрите на Британската общност в Бирмингам.

Джъстин Сетърфийлд/Гети изображения

Наистина, с малко по-малко от седмица до Игрите, Нова Зеландия вече беше на повече от половината път, за да надмине броя си на Голд Коуст – вторите най-успешни игри в страната – когато спечелиха 15 златни, 16 сребърни и 15 бронзови.

Препоръчан да вдига тежко, както направиха преди четири години, когато представляваха повече от една трета от медалите на Нова Зеландия, атлетите на писта, шосе и планинско колоездене на Киви го направиха отново.

Подчертано от Елес Андрюс и Арън Гейт стават четвъртият и петият Киви, спечелили три златни медала на Игри на Британската общностна пистата Lee Valley Velopark бяха спечелени 13 медала – осем от тях златни.

Киви Луис Клербърт празнува, след като спечели златото на 200 метра бътерфлай за мъже в третия ден от Игрите на Британската общност.

Куин Рууни/Гети изображения

Добавете емфатика Сам Гейз и Бен Оливър едно-две в планинския велосипеди Бронз на Джорджия Уилямс на шосе (хронометър)и 16 медала бяха заловени на две колела с шосейните състезания за мъже и жени, които тепърва ще се оспорват.

Улов на Нова Зеландия също получи сериозен тласък в пула, задвижван от Луис Клербърт – първият мъжки плувец Киви, спечелил злато от Игрите на Британската общност след Мос Бърместър през 2006 г.

Двете му златни и един бронз помогнаха на Нова Зеландия да завърши на четвърто място в таблицата с медали по плуване с пет златни, два сребърни и два бронзови медала.

Но имаше недостатъци другаде, особено сред отборите на Нова Зеландия.

Мисля световният шампион Silver Fernsкато се признае, че има недостатъчна огнева мощ, и Черните пръчки аз и Жени.

The световен шампион Black Ferns и All Blacks Sevens също не успяха да защитят титлите си в Голд Коуст на стадион Ковънтри, където и двамата загубиха агонизиращи полуфинали и трябваше да се задоволят с бронзовите медали.

Забележителното е, че поражението със 17-12 от Фиджи в техния полуфинал беше едва второто поражение на петкратния шампион All Blacks Sevens в историята на игрите – другото беше срещу Южна Африка в решаващия мач в Глазгоу.

Джоел Кинг (която пропусна бронза в скуоша на сингъл жени), състезателката по скок с прът Оливия Мактагарт (четвърта) и рекордьорка на Океания Лорън Брус, която избухна от квалификацията след като не записаха законно хвърляне на чук при жените, има други, които не успяха да отговорят на собствените си очаквания.