Игрите на Британската общност: Сребърните папрати са унищожени с 67-51 от Ямайка на полуфинала

спорт

Ямайка беше твърде добра за Сребърните папрати на полуфинала на Игрите на Британската общност. Снимка / Photosport

На Голд Коуст през 2018 г. Ямайка попречи на Сребърните папрати да съберат медал от Игрите на Британската общност. В Бирмингам четири години по-късно те изложиха отбора на Нова Зеландия на риск да остане без медал още веднъж.

Ямайка беше твърде добър за Сребърните папрати на полуфинала в Бирмингам, постигайки безупречна стрелба до категорична победа с 67-51.

Стрелбовото дуо Джаниел Фаулър и Шанис Бекфорд си проправяха път в кръга, комбинирайки перфектната книга от 64 опита за гол. В другия край на корта, Шамера Стърлинг беше страхотен както в събирането на подавания, така и в натиска на стрелците – и за да добавим към смущението за страната на Киви, и на Фаулър, и на Стърлинг беше дадена продължителна почивка, тъй като бяха заменени с повече от пет минути останал в мача. След това завъртяха по-голямата част от отбора си минута по-късно.

Сребърните папрати от друга страна прекараха целия мач в преследване, но бавната и колеблива игра беше лесен избор за ямайската средна зона и защита през първото полувреме.

На полувремето нещата изглеждаха ужасни за Сребърните папрати. Ямайка имаше предимство от 36-22 и не само, че техните стрелци бяха заключени, те също отправиха 10 изстрела повече от страната на Нова Зеландия през полувремето, докато направиха повечето от оборотите и пропуснатите изстрели, които форсираха.

Сребърните папрати загубиха всяка от първите три четвърти с девет, шест и три гола, преди да надделеят в четвърта четвърт в отдавна отминал мач.

Имаше всичко, за което да се играе в полуфиналния мач, а треньорът на Silver Ferns Dame Noeline Taurua направи някои забележителни промени за това. Мая Уилсън беше въведена при стрелба с Финикс Карака в защита на вратата – премествайки Сулу Фицпатрик на вратата – на мястото на Грейс Нвеке и Кели Джури.

Ямайка, след огромна победа срещу Австралия в последния си мач, започна от началния централен пас и бързо се захвана с работата си – бързо поведе с 4-0. Това беше зловещ знак за предстоящи неща.

Нещо трябваше да се промени за Silver Ferns и Taurua се обърна към Nweke и Shannon Saunders – след като Jury беше инжектиран в играта в края на втората четвърт.

В началото на второто полувреме изглеждаше, че екипът на Kiwi е готов за предизвикателството да намали разликата от 14 точки, като Nweke използва своите възможности. Сребърните папрати обаче трябваше да получат обрат или да притиснат ямайските стрелци с надеждата да наложат някои пропуски. Това не беше много по-лесно да се каже, отколкото да се направи, тъй като въпреки известната стегната защита от Джури, ямайските стрелци не бяха обезпокоени и продължиха да вкарват гол след гол.

Вместо това разликата беше увеличена до 16 точки в края на третата четвърт, докато членовете на ямайската страна празнуваха и развяваха знамена, докато четвъртта приключи.

Виждайки, че дефицитът се увеличи с три гола през четвъртината, отборът на Нова Зеландия игра за нищо повече от гордост в последния период – вероятно използвайки 15-те минути като подготовка за мача за бронзовия медал, който ще играе рано в понеделник сутринта.