Подгряващите мачове на Игрите на Британската общност дават на Silver Ferns поглед към Ямайка

В Националния изложбен център, Бирмингам: Англия 54 (Елинор Кардуел: 26/29, Хелън Хаусби: 23/26, Джо Хартен: 5/6) Нова Зеландия 44 (Grace Nweke: 23/29, Maia Wilson: 8/9, Te Paea Selby-Rickit: 13/13) 1Q: 15-8, HT: 25-24, 3Q: 39-33.

Сребърните папрати отрано усетиха какво могат да очакват от Ямайка на подгряващия турнир на Игрите на Британската общност в Оукланд.

Нова Зеландия ще се изправи срещу Sunshine Girls в първия полуфинал в Бирмингам (събота 20:00 ч. новозеландско време), след като загуби с 54-44 от фаворита за златен медал Англия в петък.

Този резултат показа, че папратите завършиха на второ място в групата, организирайки изненадващ полуфинален сблъсък с Ямайка, която изуми Австралия с 57-55 до върха в група А. Англия и Австралия ще се срещнат в реванш от мача за златен медал от 2018 г., в това, което трябва да бъде блокбастър в другия полуфинал.

Ямайка има приятни скорошни спомени срещу Ferns на Игрите на Британската общност. Те победиха Нова Зеландия с 60-55 в мача за бронзовия медал на Игрите през 2018 г. на Голд Коуст, което се оказа последният мач за бившия треньор Джанин Саутби.

Слънчевите момичета ще бъдат пълни с увереност за полуфинала след зашеметяващото си завръщане в четвъртата четвърт, за да победят Австралия, превъзхождайки ги със 17-9.

Треньорът на Silver Ferns Дам Ноелин Тауруа вярваше, че техните подгряващи мачове от Cadbury Series в Оукланд срещу мъжете от Нова Зеландия и смесената страна с покани са им дали бегла представа за стила на игра на Ямайка.

Ямайка е благословена с височина в своите нападателни и дефанзивни части и може да отбележи бързо чрез отличната гол стрелка Джаниеле Фаулър, която беше изключителна по време на престоя си в Southern Steel в Нова Зеландия. Капитан Фаулър реализира 47 от 50 при известната победа над Австралия.

„Мисля, че играта в Cadbury Series срещу мъже, NZ A и смесени всъщност ни настройва добре за това [against Jamaica]“, каза Тауруа.

Крилото на Нова Зеландия Кайла Джонсън се опитва да намери път през защитата на Англия.

Матю Импи/Photosport

„Това беше трамплин за всички седмици след това и вероятно виждането на промяната и растежа, не само в отделните хора, но и в екипа, е доказателство за това, което се случи в серията Cadbury.“

Тауруа не си правеше илюзии относно предизвикателството, което Ямайка представи. В техния ден Слънчевите момичета бяха способни да победят всеки в световния нетбол, както демонстрираха срещу Австралия.

Това беше един от най-силните отбори на Ямайка в историята и Тауруа каза, че Фърнс ще трябва да бъдат в най-доброто от себе си, за да ги победят и да се борят за златния медал.

Ямайка се усмихва след неприятната си победа над Австралия на Игрите на Британската общност.

Матю Луис/Гети изображения

„Винаги съм знаел, че ще бъдат добри. Техните книгоразделители са невероятни, очевидно. Притежавате стрелбата на Jhaniele [Fowler] и вие имате вашите Shamera’s [Sterling] и всеки друг човек в защита, който е силен, така че те ще имат много увереност [beating Australia] и с право още веднъж.”

Taurua беше разочарован от начина, по който Ferns завършиха срещу изключително опитния отбор на Англия, който изглеждаше фаворит, за да спечели златото в Бирмингам.

The Ferns трябваше да се справят с шумна публика в Националния изложбен център. Играчите от Нова Зеландия сложиха слушалки на тренировка с шума на тълпата, за да опитат да го повторят.

След като изоставаха с шест гола (39-33) след три четвърти, Ferns бяха в надпреварата със седем минути игра. Те намалиха преднината на Англия до пет (43-38) и владееха топката, но капитанката Джина Крамптън беше освирквана, че задържа топката.

Голова атака на Сребърните папрати Мая Уилсън иска да направи пас срещу Англия.

Англия накара Нова Зеландия да плати, отбелязвайки от грешка и завършвайки силно, за да увеличи предимството си до 10 гола.

„Жалко за последните пет минути. Мислех, че има малко борба в нас и ние също се задържахме и те просто го издухаха, за да доведат до пасив от 10 гола, така че това е може би най-разочароващото нещо.“

Ferns бяха оставени да оплакват небрежното начало както на първата, така и на третата четвърт. Те бавно навлязоха в мача, като Англия започна бързо и поведе с 15-8 в първата четвърт почивка.

Намалявайки с 25-24 на полувремето, Ferns също се затрудниха да започнат второто полувреме, като Англия направи серия 8-2, за да поеме контрола в началото на третата четвърт.

Те Паеа Селби-Рикит беше един от най-добрите в Нова Зеландия, впечатляващ при голова атака, след като замени Мая Уилсън след първите 15 минути. Кейт Хефернан също беше инжектирана в играта, за да започне втората четвърт в защита на крилото на мястото на Кайла Джонсън. Тя успя да забави подаването на топката към стрелците на Англия и да спечели някои отбранителни печалби.

Тауруа подчерта, че победата на Ямайка над Австралия показва колко тясно е на върха в международния нетбол – който според нея е много необходим за спорта.

„Най-вълнуващото нещо е, че всеки отбор може да победи всеки в даден ден и мисля, че първите четири са огромни за всички нас, така че това [semifinal] играта е масивна за всички. Това не е дом и маркуч, през който ще минеш.“