Ръгби: Кошмарното завръщане на Израел Фолау, за да тества ръгби, докато Фиджи бие Тонга

Израел Фолау преди теста между Тонга и Фиджи. Снимка / Гети

Завръщането към тестовия ръгби на противоречивия бивш валаби Израел Фолау продължи по-малко от 30 минути в събота, преди той да се контузи по време на загубата на Тонга с 36-0 от Фиджи в Тихоокеанската купа на нациите.

Фолау излезе на терена на дясното крило за Тонга в първия си тестов мач от 2019 г. 33-годишната звезда вкара 37 опита в 73 теста за Австралия, преди да се завърне в ръгби лигата на фона на противоречия относно хомофобски публикации в социалните медии.

Фолау игра за Catalon Dragons в Европейската Суперлига, преди да се върне към ръгбито с Shining Arcs в японското професионално състезание тази година. Промените в правилата за допустимост на Световното ръгби му позволиха да се върне към тестовете по ръгби в събота и той го направи сред девет играчи, които дебютираха за Тонга.

Фолау напусна терена с контузия на крака в 27-ата минута и беше заменен от Тима Фаинга’ануку, който дебютира за Тонга в същия ден, в който брат му Лестър трябваше да направи тестовия си дебют за Нова Зеландия срещу Ирландия.

Бившият All Black Чарлз Пиутау, според съобщенията един от най-добре платените играчи в британския ръгби, също направи своя дебют за Тонга в събота.

Тази огнева мощ не беше достатъчна, за да устои на Фиджи, който играеше тест у дома за първи път от почти три години.

Фиджи направи експлозивен старт, като отбеляза три опита, за да поведе с 19-0 само след 24 минути. Базираният във Франция Тевита Ратувуа отбеляза първия опит в седмата минута, а крилото Джиута Уайниколо добави втория три минути по-късно.

Фиджи се възползва от нестабилната схватка и линията на Тонга, за да контролира притежанието на топката в ранните етапи на мача.

Центърът Каливети Равуву завърши ход, който помете почти цялата дължина на терена в 24-ата минута за третия опит на Фиджи. Ходът започна, когато Фиджи обърна топката над линията на Тонга на пет метра от гол линията и Равуву се нахвърли върху топката, когато тя беше избита обратно към голлинията на Тонга.

Сетареки Туикуву вкара първия опит за второто полувреме, след като капитана на Фиджи Уаисеа Наякалеву и крилото Виная Хабоси допълниха попадението след пас на Сулиаси Вунивалу.

По-рано Найджъл Ах-Уонг вкара опит за интерсепт две минути преди крайното време, за да донесе на Самоа победа с 31-26 над Австралия А в първия мач на турнира.

Самоа водеше с 19-7 на полувремето, но Австралия А успя да изравни резултата до 26-26 с опит на Джеймс Тътъл в 77-ата минута.

Австралия А се втурна в атака от подновяването на играта, но Ах-Уонг изтръгна пас от въздуха на Лалакай Фокети и пробяга почти 80 метра, за да вкара победния опит, неговия втори в мача.

Самоа откри резултата след само пет минути с опит за Сейлала Лам и увеличи преднината си в 21-ата минута с първия опит на Ах-Уонг.

Задният гребец Фрейзър Макрейт вкара за Австралия, преди Самоа да увеличи преднината си до 19-7 на полувремето с опит на Д’Анджело Леуила.

Вторият опит на Макрейт и още един на Райън Лонгерган позволиха на Австралия А да изравни резултата в средата на второто полувреме. Самоа отново изравни в 69-ата с опит на Джонатан Тауматейн, водейки с 26-19 до късния опит на Тътъл и втория опит на Ах-Уонг реши мача.