Серина Уилямс губи първи мач на сингъл от близо година, в тричасов епос на Уимбълдън

Серина Уилямс започна – и приключи – завръщането си на Уимбълдън след 364 дни извън състезанието на сингъл, много приличаше на някой, който не се е състезавал от толкова дълго време. Тя пропусна изстрели, поклати глава, завъртя очи.

Между тях имаше моменти, в които Уилямс играеше много като човек, чиито удари и ще са я довели до 23 титли от Големия шлем. Тя направи невероятни подавания и удари, отпразнувани с вдигнати ръце.

Серена Уилямс от САЩ маха с ръка, докато напуска корта след загуба от французина Хармъни Тан.

Алберто Пецали / AP

Връщайки се на мястото на последния си мач на сингъл, който тя трябваше да спре след по-малко от сет заради контузия на 29 юни 2021 г. и седем от нейните големи шампионати, 40-годишната Уилямс стигна на две точки от победата . Но тя не можа да завърши работата срещу съперник, който дебютира в Уимбълдън и се отказа със 7-5, 1-6, 7-6 (10-7) загуба от 115-ата класирана Хармъни Тан от Франция във вторник (сряда NZT) .

„Определено е по-добре от миналата година“, каза Уилямс. — Това е началото.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
* Преследващият шлема Рафаел Надал се оттегля, за да спечели в първия кръг на Уимбълдън
* Ник Киргиос се забърка в скандал с плюене по време на първия кръг на победата на Уимбълдън
* Британският джокейддън идва на помощ на припадналия играч на топката от Уимбълдън със сладкиши

Запитана дали това може да е последният й мач, Уилямс отговори: „Това е въпрос, на който не мога да отговоря. Не знам. … Кой знае? Кой знае къде ще изскоча?”

С по-голямата й сестра Винъс, която скачаше от седалката за гости на Центъра, за да отпразнува най-добрите точки, Серина Уилямс беше толкова близо до изваждането на преобърнат мач, който продължи три часа, 11 минути и беше оспорван с прибиращият се покрив се затваря за последните два комплекта.

Французинката Хармъни Тан празнува, след като победи Серина Уилямс.

„За първия ми Уимбълдън това е: Уау. Просто уау “, каза 24-годишният Тан, който си спомни, че е гледал Уилямс по телевизията като млад.

„Когато видях тегленето, наистина се уплаших“, каза Тан със смях, „защото това е Серина Уилямс. Тя е легенда. Бях като: „О, Боже, как мога да играя?“

Това е една индикация за това как стояха нещата в началото: от първите 11 точки на Тан само една дойде чрез победител, който тя произведе. Други дойдоха чрез грешки на Уилямс, принудени или непринудени.

Докато Уилямс – която носеше две парчета черна лента на дясната си буза; причината не беше ясна веднага – възстановена от изпускането на първите два игри, за да поведе с 4-2, тя отново обърна курса и позволи на Тан бързо да се изкачи обратно в този сет с нейната комбинация от завъртания и резени.

Серина Уилямс се разтяга, за да върне едно към Хармъни Тан.

Когато Тан дръпна дори при 4-all, като удари уинър от бекхенд, тя отпразнува с вик; този изстрел беше толкова добър, че дори Уилямс се почувства принуден да аплодира.

Тан влезе в деня с рекорд 2-6 в кариерата на всички турнири от Големия шлем. Очевидно се наслаждавайки на себе си – и обстановката, момента, начина, по който всичко вървеше – тя проби, за да поведе с 6-5 с помощта на уинър от форхенд от кръстосания корт, погледна ложата си за гости, вдигна юмрук и размаха ръце към поискайте повече шум от тълпата, която силно подкрепяше Уилямс.

Съвсем скоро, уинър с пас от форхенд даде на Тан този сет. В този момент изглеждаше разумно да се запитаме: Може ли Тан да постигне най-голямата победа в кариерата си? Може ли Уилямс да напусне мейджъра в първия кръг само за трети път в 80 участия (предните бяха загуба на Откритото първенство на Франция през 2012 г. и това оттегляне в средата на мача на Уимбълдън миналата година)?

Последното се случи, разбира се, въпреки че Уилямс със сигурност игра зрелищно във втория сет. Тя спечели монументална игра, за да поведе с 2-0, пробив след 30 точки и 12 двойки за почти 20 минути, когато Тан удари форхенд в стойката на съдията на стола.

Тогава за миг стана 5-0 и със сигурност изглеждаше, че Уилямс е на път.

Сервите й се ускориха и станаха по-точни: след като спечели само 57% от точките си за първи сервис в първия сет, тя спечели 80% във втория. Другите й удари бяха по-добре калибрирани: след като направи 22 непринудени грешки в първия сет, тя направи 13 във втория.

В първия си мач на сингъл от близо година Серина Уилямс показа част от старата магия.

В третия сет Уилямс беше на две точки напред, докато сервираше за мача при 5-4, но не можа да се доближи.

Уилямс е прекарал повече от 300 седмици в класацията № 1, но в момента е 1204-и по сметка от цялото това свободно време и затова се нуждаеше от покана с уайлд карта от All England Club, за да влезе в скобата.

„Ако играете седмица след седмица или дори на всеки три седмици, на всеки четири седмици, има малко повече издръжливост на мача“, каза тя. „Но като се има предвид това, имах чувството, че съм играл доста добре на някои от тях. Не всички от тях. Може би някои ключови от тях определено бих могъл да играя по-добре. Трябва да си помислите, че ако играех мачове, нямаше да пропусна някои от тези точки.”

Следващият за Тан е мач от втория кръг в четвъртък срещу поставената под номер 32 Сара Сорибес Тормо от Испания. Sorribes Tormo напредна, като победи американската квалификантка Кристина Макхейл с 6-2, 6-1.

По-рано номер 1 Ига Святек удължи победната си серия до 36 мача, като победи хърватската квалификантка Яна Фет с 6-0, 6-3, докато други, които напредват в женската група, включваха № 11 Коко Гауф, шампионката на Откритото първенство на Франция от 2021 г. Барбора Крейчикова и US Open 2019 г. шампионката Бианка Андрееску.