Highlanders губят с 30-31 от Rebels, но запазват място в плейофите срещу Blues

Highlanders No 8 Marino Mikaele-Tu'u търси подкрепа срещу бунтовниците.

Highlanders No 8 Marino Mikaele-Tu’u търси подкрепа срещу бунтовниците.

В AAMI Park, Мелбърн: Melbourne Rebels 31 (Джордан Уелезе опита 23 минути, Глен Вайху опита 35 минути, Ник Джоусте опита 52 минути, Лукас Рипли опита 56 минути, Young Tonumaipea опита 74 минути; Мат To’omua 3 минуса) HT: 14-18 Highlanders 30 (Рори ван Вугт опит 3 минути, Джош Диксън опит 19 минути, Фолау Факатава 60 минути, Фетули Паеа опит 66 минути; Марти Банкс против, 2 химикалки, Вилимони Корой против)

Highlanders се класираха в плейофите за Super Rugby Pacific с най-малката разлика, въпреки 10-ата загуба в кампанията срещу Rebels в неделя.

Загубата с 31-30 беше достатъчна, за да си осигурят загубената бонус точка, от която се нуждаеха, за да надскочат над Western Force и да стигнат до осмото място в стълбицата, резервирайки сблъсък срещу сините в Eden Park следващата седмица.

Въпреки това, те ще влязат в този мач като огромни аутсайдери след поредното лошо представяне – и те трябваше да бъдат спасени от друго изключително представяне на Folau Fakatava извън пейката,

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
* Плейофи за Super Rugby Pacific: Всичко, което трябва да знаете за четвъртфиналите
* Ihaia West се радваше да спечели европейската титла по ръгби за Тулуза, преди да се премести в Тулон
* All Blacks подкрепят Angus Ta’avao върху неговата основна млечна храна, рапирайки, укулеле и опитвайки се за Wallabies
* Проектът Роджър Туиваса-Шек: Блус звезда разбива енигма кода на ръгбито

Факатава беше инжектиран с около 20 минути до края и незабавно отбеляза един опит и постави друг с невероятен манекен, който със сигурност ще осигури избора му за All Blacks.

Въпреки това, те трябваше да се защитават за живота си в нервен финал, след като хлабав пас на Vilimoni Koroi почти доведе до опита, който щеше да ги елиминира.

Хайлендърс започнаха добре, като крилото Рори ван Вугт завърши добре само след три минути, за да им даде перфектен старт.

Те изглеждаха в пълен контрол, когато ключалката на Джош Диксън премина покрай средната защита в началната четвърт, за да изведе преднината до 12-0, но впоследствие изпаднаха в дупка, тъй като се мъчеха да внедрят темпото в играта.

Схватката беше все по-подложена на натиск и те платиха цената за усилен ход, който се обърка в 35-ата минута.

Аарън Смит заобиколи фланкера Били Хармън в средата на терена и завъртя широк пас към десния край, но беше удобно отбит от крилото на бунтовниците Глен Вайху и той избяга за важен опит.

Този инцидент отразява липсата на точност на Highlanders с топка в ръка и те също бяха виновни за прокарването на няколко паса в добри позиции.

No 8 Marino Mikaele-Tu’u отново беше сред най-добрите им, докато Josh Timu също направи няколко добри метра със своите охотни керери.

На задните трима обаче липсваше удар и ван Вугт пропусна праволинеен мач след 52 минути, което доведе до трети опит на бунтовниците.

При номер 10 на Марти Банкс му липсваше искра и той беше закачен, след като неуспехът му да намери докосване от дузпа през второто полувреме се оказа скъпоструващ.

Въпреки това, заместващият го Koroi незабавно изхвърли рестарт на пълен, за да задълбочи неволите на Highlanders, а Rebels помете нагоре, за да грабнат четвъртия си опит.

Корой също пропусна сравнително лесна реализация от опита на Факатава, оказвайки по-голям натиск върху негова страна, докато те преследваха играта през последната четвърт.

Големият момент

Манекенът на Факатава в началото на хода, при който Фетули Паеа отбеляза последния опит на Хайлендърс в 66-ата минута, беше спасителен за сезона.

Голямата картина

Хайлендърс се изправят срещу сините в Eden Park, но ще трябва да се подобрят извън полезрението, за да бъдат дори конкурентни.

Рейтинг на мача

7/10. Форматът на финалите на Super Rugby Pacific беше много критикуван, но доста драматично през последния уикенд сред отборите, борещи се за осмото място в класацията. Окончателният състав на плейофите не беше определен до последната минута на последния мач от редовния сезон и администраторите без съмнение ще посочат този изход.

MVP

Highlanders No 8 Marino Mikaele-Tu’u на практика носи страната през последните месеци, а способността му да чупи удари отново беше показана в Мелбърн. Ветеранът Брин Евънс също направи огромна промяна при завръщането си в стартовия XV, доказвайки, че класата е постоянна. Късните героични действия на Факатава с право ще откраднат заглавията, но цялостният принос на Микаеле-Ту’у не може да бъде пренебрегнат.