Silver Ferns победени с 67-51 от Ямайка на полуфинала на Игрите на Британската общност

Голова стрелба на Silver Ferns Мая Уилсън се състезава за топката с Латаня Уилсън и Шамера Стърлинг от Ямайка по време на полуфинала по нетбол в деветия ден от Игрите на Британската общност в Бирмингам 2022 г.

Марк Колбе/Гети изображения

Сребърните папрати изглежда вероятно ще пропуснат медал на Игрите на Британската общност за втори пореден път.

Нова Зеландия не успя да съвпадне с Ямайка и звездата Джаниел Фаулър в полуфинала си по нетбол за жени в Бирмингам в събота вечер (новозеландско време), губейки с 67-51 – най-тежката им загуба от същия етап преди четири години.

Това ги нареди на плейофен мач за бронзов медал в понеделник сутринта (новозеландско време) срещу загубилите от втория полуфинал между домакините и защитаващите титлата си Англия и Австралия.

Пред претъпкана и шумна публика от 9500, въпреки ранния старт (9 сутринта британско време), Сребърните папрати бяха втори най-добри от първия съдийски сигнал, тъй като Фаулър, бивша отличителна черта на Южната стомана, вкара всичките си 54 удара, преди да бъде заменена в края на последната четвърт с резултат без съмнение.

На Игрите на Британската общност през 2018 г. Нова Зеландия беше победена с 65-44 от Австралия на полуфиналите и след това пропусна медал, когато Ямайка ги победи в плейофа за бронзов медал. Разочароващата кампания доведе до края на времето на Джанин Саутби като треньор.

„Имахме някои прости грешки – контакти в защита, пропуснати изстрели, изхвърляне на топката при нападение, а Ямайка е отбор, който така или иначе трудно измъква топката“, каза капитанката на Нова Зеландия Джина Крамптън.

„Не мисля, че излязохме на едно място – мисля, че това бяха просто глупави малки грешки и предполагам, че това е лична отговорност.“

Jhaniele Fowler беше неудържима за Ямайка, докато напреднаха към финала.

Комбинация от контузии и липса на готовност накара Нова Зеландия да влезе в турнира с отбор, лишен от изключителен талант и лек опит в големи събития.

Сребърните папрати започнаха със стартова линия Мая Уилсън (стрелба от врата) и Те Паеа Селби-Рикит в атакуващия кръг, Крамптън в атака по крилото, център Уитни Сунес, Кейт Хефернан (защита по крилото), Финикс Карака (защита на врата) и Сулу Фицпатрик (пазител на вратата).

Те започнаха нервно, като Уилсън пропусна първия си удар към вратата от близко разстояние и скоро изостанаха на четири от Sunshine Girls, играейки с увереност след неприятната им победа над Австралия.

Ямайка завърши четвъртината с огромна преднина от 18-9 и увеличи това предимство през втората четвърт, преди треньорът Дейм Ноелин Тауруа да смени Фицпатрик с Кели Джури, за да се опита да противодейства на удара на Фаулър. Кайла Джонсън също влезе от резервната скамейка на мястото на Хефернан, но когато Ямайка помете корта, за да вкара точно преди почивката, мачът беше като че ли приключи.

„Не можем да се подчиним в началото, просто е твърде трудно“, каза Крамптън.

Грейс Нвеке замени Уилсън след голямото прекъсване и тя даде присъствие на победителите от Световната купа и изглежда вероятно титуляр в търсенето на бронза.

„Много боли“, каза Крамптън за съкрушителното поражение.

„Мислех, че всичко, което направихме, беше правилно – целият напредък, който постигнахме през последните няколко седмици, за да стигнем до тази точка.