Silver Ferns, победен от Ямайка, ще играе за бронза

Ужасна първа четвърт и перфектна вечер на стрелба от Ямайка доведоха до победата на Сребърните папрати убедително на полуфиналите на Игрите на Британската общност.

Пред разгорещената публика в Бирмингам в National Event Center, Silver Ferns загубиха с 67-51 от Sunshine Girls в събота вечерта.

Може би знакът за предстоящите неща дойде от първия удар на Silver Fern в мача с Мая Уилсън, която пропусна лесен гол и предаде притежание, позволявайки на Ямайка да изскочи до преднина от 2-0, която след това се удвои, когато Уилсън обърна топката на следващото притежание на вратата на Нова Зеландия за засада.

Въпреки физическото присъствие в другия край на Кейт Хефернан, Финикс Карака и Сулу Фицпатрик, карайки Ямайка да работи, за да вкара топката в кръга, допълнителните владения им позволиха да започнат да изтощават триото и да намерят повече плавност в атаката си.

По-скъпоструващите пропуски в другия край не помогнаха, тъй като Силвър Фернс изкашля топката пет пъти само в първите 15 минути; в края му Ямайка водеше 18-9 със стрелците на Sunshine Girls Шанис Бекфорд и Джаниел Фаулър перфектни в кръга.

След като Бекфорд и Фаулър продължиха перфектния си старт през втората четвърт, треньорката Ноелин Тауруа избра да направи ранна смяна и включи Кели Джури и нейния ръст за Фицпатрик.

Друг обрат показа, че Ямайка натрупа двуцифрена преднина в средата на втората четвърт, въпреки най-добрите усилия на Te Paea Selby-Rickit да задържи Нова Зеландия в преследването с някои впечатляващи стрелби от дълбочина.

След това Тауруа инжектира Кайла Джонсън в защитата за Хефернан три минути до края на полувремето, но Ямайка продължи да намира Фаулър, а капитанът им продължи да намира обръча.

Още две обороти в последните две минути доведоха до увеличаване на дефицита още повече, тъй като Ямайка, празнуваща Деня на независимостта си у дома, се оттегли с преднина от 36-22.

Тауруа се включи в промените, за да започне третата четвърт, като отстрани капитана Джина Кромптън и Уилсън вместо Шанън Сондърс и Грейс Нвеке, съответно. Ямайка остана със стартовите седем, които им бяха спечелили преднина от 14 точки.

Третата четвърт започна много по-слабо, като и двете страни се бореха за топката в поредица от обръщания в средата на корта, преди друг дълбок гол от Селби-Рикит да им помогне да върнат един от многото голове, необходими за завръщане.

Въпреки добрата стрелба, Тауруа избра да даде почивка на Селби-Рикит и върна Уилсън в микса по средата на третата четвърт, а Нвеке навлезе в собствената си позиция и започна играта пет към пет, благодарение отчасти на физиката, която беше не се срамувайте да участвате в състезанието.

Инжекцията на Nweke даде на Silver Ferns малък фар на надежда, тъй като Saunders и Heffernan, сега на корта за Souness, продължиха да хранят младата звезда на Mystics с всяка възможност, която имаха.

Единственият проблем беше, че възможностите бяха редки с повече обръщания в средата на корта от жизнерадостна екипировка на Ямайка, което им позволи да поведат с 52-35 в последната четвърт.

Ямайка увеличи преднината си до 20 точки в началото на последната четвърт, благодарение на още един обрат, въпреки че Nweke продължи перфектния си ден в офиса извън резервната скамейка.

С резултат 64-42 и шест минути преди края, Ямайка направи промени в състава си и изведе Фаулър до заслужен рев от публиката, като бившата звезда на Southern Steel завърши играта си с 54-от-54.

Въпреки че въвеждането на техните резерви показа, че Сребърните папрати започнаха с малка серия, това не беше достатъчно, за да направят чудо завръщане с играта, запечатана при 67-51.

„Това е тежка загуба, мислех, че Ямайка е невероятна“, каза Тауруа.

„Когато имаш умението да стреляш, което те притежават, е трудно да обърнеш топката. Трябва да цениш цялата топка, която имаш и си мислех, че на моменти сме добри, но на моменти ние не бяхме.

„И това показва пропастта в нашия атлетизъм, в способността ни да бъдем дисциплинирани, в способността ни да бягаме с крака и да сме спретнати в уменията си. Дадохме всичко от себе си, но днес не бяхме достатъчно добри.“

Загубата означава, че Silver Ferns сега ще се състезават срещу загубилия от другия полуфинал между Англия и Австралия за бронзов медал, като страната потенциално ще пропусне медал за втори пореден път на Игрите на Британската общност след разочароващата им кампания през 2018 г.

За Ямайка това продължава историческата серия в Бирмингам, тъй като сега те ще се борят за първия си финал за златен медал в нетбола, след като по-рано победиха Австралия за първи път на Игри на Британската общност.